V súčasnej dobe sa v projekcii do popredia čoraz viac dostáva pojem BIM projektovanie. Toto označenie je skratkou z anglického „Building Information Modeling“, čo v preklade znamená informačné modelovanie stavieb. Laicky povedané, ako by ste si stavbu postavili v počítači.
Toto umožňujú moderné počítačové programy, kde sa projekt už „nekreslí“ v 2D, tak ako to donedávna bolo zvykom, ale sa „modeluje“ v 3D. To znamená, že objekt sa v programe pripravuje tak ako by sa v skutočnosti aj staval. Projekt spracovaný v 3D dokáže ponúknuť reálne predstavy o stavbe, a nesie v sebe komplexné informácie o danom objekte. Či už sú to základné plošné výmery priestorov, alebo kompletné plošné a objemové výmery jednotlivých plôch, objemov, materiálov, jednoducho všetkého čo model obsahuje. Súčasťou sú taktiež rôzne projektové analýzy, ktoré dopomáhajú ku zefektívňovaniu stavby.
Takto približne vyzerala projektová dokumentácia, ktorá bola spracovaná v klasických 2D programoch. K dispozícii máme pôdorys, rez a pohľady na stavbu. Donedávna boli tieto informácie úplne postačujúce. Nevýhodou ale bolo to, že investor mal len veľmi okresanú predstavu o svojej stavbe a často krát si až po jej dokončení uvedomil, čo nie je dobre a čo mohlo byť spravené ináč. Ale ako sa vraví, to už je neskoro.
V tejto modernej dobre, rovnako ako stúpajú požiadavky na technológie a ich pokrok, tak súčasne sa zvyšujú aj nároky na projekciu, jej zefektívnenie a urýchlenie. Projekt už nemá byť len obyčajné grafické zobrazenie, ale má ponúknuť investorovi čo najdokonalejšiu a najvernejšiu simuláciu stavby. A toto sú presne faktory, ktoré nám BIM projektovanie prináša.
A takto vyzerá projektová dokumentácia, ktorá bola spracovaná v BIM programe. Okrem toho, že investor získava reálnu predstavu o stavbe, jej hmotnom aj architektonickom prevedení, taktiež v reálnom čase dostáva kompletný výkaz stavebných konštrukcií, materiálov a prvkov z celej stavby. Všetky požiadavky a pripomienky investora môžu byť priamo na stretnutí pred nim zapracované, čím sa urýchľuje celkový priebeh projektu ako sa aj optimalizuje počet stretnutí.
Veď, v konečnom hľadisku, porovnajte sami, ktorá verzia by pre vás, ako budúceho potencionálneho staviteľa, bola prípustnejšia?