Blog

Katalógový dom... Áno alebo nie?

24 dôvodov prečo NIE podľa Synergies architects,s.r.o

Obecné problémy

          ...Obecné problémy...

-  Virtuálny model

Katalógovým domom chýba 3D priestorová prezentácia. Ak nemáte dobrú predstavivosť, neviete čo kupujete, kým to nepostavíte. V našom portfóliu si môžete pozrieť, ako našim zákazníkom prezentujeme návrhy v 3D.

-  Užívateľský komfort
Viete, čo je v rodinnom dome dôležité, aby sa v ňom dobre bývalo? Otázky svetelnej a tepelnej pohody? Aké sú pre Vás vhodné stavebné riešenia? Aké máte možnosti? Či sú lepšie vyššie vstupné náklady a menšie náklady na vykurovanie, alebo naopak? Pri katalógovom dome nemáte svojho architekta, ktorý by Vám poradil a všetko vysvetlil. Nemáte možnosť sa rozhodovať, čo je pre Vás najlepšie. Tím synergies archietcts je tu práve preto pre Vás.

-  Kvalita či cena? Kde je kompromis?
Čo ak máte katalógový projekt a na stavbe Vás presviedčajú dodávatelia, že ich riešenie je lepšie ako projektované? V stavebninách Vám ponúkajú vždy všetko iné a lepšie, lacnejšie... Kto Vám poradí, kto to rozhodne, čo je správne, a čo je iba zaužívané alebo lacné, ale určite nie lepšie...

-  „Idú“ s dobou?
Staršie katalógové domy nezohľadňujú moderné trendy a nové možnosti v stavebníctve, ani potreby súčasnej generácie.

           ...Stavebné riešenie...

Stavebné riešenie-  Tepelná pohoda
Návrh zateplenia budovy nie je optimalizovaný. Kvalita obalových konštrukcií je určená normou, ktorá nezohľadňuje dnešné možnosti a potreby. Nemáte výpočet tepelných strát vo viacerých variantoch, aby ste sa rozhodli, koľko zaplatíte za izoláciu a koľko budete platiť za vykurovanie. Na to, aby ste to vedeli a mohli sa rozhodnúť, aký štandard chcete, používame výpočtový program pre navrhovanie pasívnych domov PHPP.

-  Slnko v interiéri – zdroj životnej energie
Často krát majú katalógové domy malé okná a nedostatok svetla a slnka v interiéry. Pri návrhu sa uvažuje s ideálnou orientáciou, len aby to vyhovovalo. Ale ak si to umiestnite na pozemku zle, nakoniec dom nebude vyhovovať požiadavkám na bývanie. Interiér nebude presvetlený ani preslnený dostatočne. Nedostatok slnka spôsobuje rôzne zdravotné problémy.

-  Konštrukcie
Katalógové domy sú ako hotové projekty na trhu už dlhší čas, a preto často krát ponúkajú zastaralé konštrukčné riešenia, ktoré už nemusia byť výhodné alebo sa už nepoužívajú. My vám ponúkame riešenia, ktoré sú zaručene aktuálne a berú ohľad na vaše požiadavky.

-  Detaily
Na katalógových domoch sú použité štandardné detaily odporúčané výrobcom. toto riešenie je väčšinou idealistické a nemusí zodpovedať priamo vašej stavbe a jej problematike. V Synergies architects s Vami inžinieri prechádzajú každý detail, vysvetľujú jeho dôležitosť a upozorňujú na jeho správnu aplikáciu (prerušené tepelné mosty, aby nevznikali plesne, pásky okolo okien, aby neprefukovalo spoza okien, kotvenie roliet, aby nepraskala fasáda, a podobne)...

          ...Architekúra...

Architektúra-     Dom na mieru
Viete presne popísať, aké máte na nový dom požiadavky, čo od neho vyžadujete, ako sa Vám v ňom má bývať a čo všetko by mal mať? Mnoho krát sa nám stáva, že nie. Máme množstvo otázok a rád, ktoré klientom dávame a často krát ich prekvapíme. Sami povedia, že takto nad tým nepremýšľali... Ako ste na tom Vy? Viete presne, čo chcete a viete si to nájsť v katalógovom dome? Alebo iba naletíte na marketingovú pascu a vyberiete si len na základe prvého dojmu...

-      Objemový koncept
Je veľa možností bývania, bungalov alebo dvojpodlažný, jednoduchý tvar alebo zaujímavá členitá architektúra, otvorená dispozícia bez delenia na dennú a nočná časť a podobne... Viete si vybrať, čo je práve pre Vás najlepšie? Viete si vyhodnotiť svoje potreby, finančné možnosti, spôsob realizácie a vybrať dom vhodný pre vás??

-      Zavádzajúce vizualizácie
Plánujete si vybrať katalógový dom podľa peknej obývačky na obrázku, veľkého krbu či výhľadu z kresla na záhradu? Lebo to je presne to, podľa čoho sa katalógové domy predávajú, pekné obrázky, ktoré majú zaujať..

-      Správne rozmery
Pri návrhu katalógového domu architekt rozhoduje o plochách miestností a rozmeroch domu na základe všeobecných požiadaviek a požiadaviek normy. Nemôžete do toho vstupovať, rozhodovať o tom, ktoré miestnosti majú väčšiu prioritu a ktoré menšiu. Niekto má rád väčšie izby pre deti, niekto chce veľkú spálňu s domácim kinom, alebo radšej malé izby a veľkú obývačku s akváriom... Každý máme svoje potreby, túžby, názory. Aké sú tie Vaše?

-      Orientácia na pozemku
Architekt katalógového domu nevie, kde bude dom osadený, ako bude orientovaný a ani ako mu budú tieniť vedľajšie stavby. Nemôže ani miestnosti usporiadať podľa toho, ani pomeniť okná, aby dosiahol aj dobrý výhľad, aj dostatočné presvetlenie a najmä preslnenie... Ak si vyberáte Vy katalógový dom, viete tieto veci sami zhodnotiť? Viete počas stavby upraviť veľkosti a polohy okien, aby to bolo ideálne? Naše skúsenosti vravia, že nie. Mýlime sa?

-      Dodatočné zmeny...
Ak ste si aj vybrali primerane vhodný dom, plánujete si počas stavby urobiť „drobné zmeny“, ktoré pomôžu urobiť ten dom lepší pre Vás? A určite viete zohľadniť všetky Vaše požiadavky pri týchto zmenách? Neuniknú Vám nejaké iné nevýhody, ktoré tým spôsobíte? Často krát sa to stáva a prídete na to až užívaním a bývaním. Nie je to už ale neskoro?

Oplatí sa pre tieto dôvody urobiť životnú investíciu formou „kočka v mechu“ ? Zamyslite sa...

          ... Dispozičné riešenia.... (usporiadanie miestností v pôdoryse)

Dispozičné riešenia-       Dispozícia a orientácia

V katalógovom dome je dispozícia všeobecne navrhnutá, neberie ohľad na svetové strany a vhodné usporiadanie miestnosti, pretože sa dopredu nevie, kde bude dom osadený. Môže sa stať, že si vyberiete dom, ktorý nebude vôbec vhodný na Váš pozemok. Čo potom?

-      Riziko zlej dispozície
Často krát vidíme katalógové domy s nevhodnou dispozíciou, porušujúcou základné požiadavky užívania domu. Je to preto, že sa snažia vytvoriť niečo nové, individuálne, niečo, čo iný nemajú, na úkor kvality... Viete na to prísť? Odhalíte takéto domy? Alebo aj Vás môžu predajcovia dostať na pekné obrázky?

-      „To, čo predáva“ 
Tiež sa často stretávame s katalógovými domami, ktoré majú neefektívne dispozície, veľké chodby, kopec hluchého priestoru, veľa rohov, šikmín, množstvo nevyužitého priestoru. Býva to tým, že v tých domoch je dôležité len to, čo predáva. Tá časť, ktorá je na pekných obrázkoch...

-      Dom alebo byt?
Nehovoriac o tom, že dnes je trend predávať domy, ktoré sa dajú lacno postaviť. Je nutné mať odhadované stavebné náklady čo najmenšie a preto sa domy zmenšujú. Využívajú na to rušenie technického zázemia v domoch, nedostačujúce kotolne, technické priestory, komory, malé kúpeľne, chýba samostatné wc... Chcete mať svoj vlastný dom ale bývať v ňom ako v byte?

-       Zariadenie
Viete si predstaviť, ako dom zariaďujete? Vybavujte nábytkom. Množstvo katalógových domov sú nezariaditeľné. Majú dvere v rohu miestnosti, nie je priestor pre skrine, majú šikmé steny, rohové okná, výklenky, alebo sú miestnosti veľmi úzke a podobne. Vidíte to v tých domoch? Viete si to predstaviť? Vyberiete taký dom, ktorý tieto chyby nemá?

-      Dom pre vaše životné potreby
Nemôžeme povedať, že vieme urobiť ideálnu dispozíciu. Taká neexistuje! Vždy sa musí brať ohľad na užívanie, na Vaše potreby a na orientáciu na svetové strany. Z toho vždy vznikne viacero možností a Vy si vyberáte tú „ideálnu“ pre Vás. Vždy sa musia robiť kompromisy. Ale rozhodujete o tom práve Vy. Keď Vám navrhneme konkrétne riešenia, povieme pre každé výhody a nevýhody, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Nič nezatajujeme a všetko prezentujeme to 3D priestorovo, aby ste poznali všetky okolnosti...

Zdá sa Vám tých dôvodom málo? Ešte stále si chcete vyberať z katalógových domov?

           ...Tak sa poďme pozrieť na to, čo každého zaujíma najviac. EKONOMIKA...

Tak sa poďme pozrieť na to, čo každého zaujíma najviac, Ekonomika-        Cena stavby 
Väčšina katalógových domov sa snaží mať minimálne odhadované stavebné náklady. A to práve ovplyvňuje celý projekt. Sú v ňom použité lacné materiály, nízke svetlé výšky, malé okná, bungalovy bez stropov, podkrovia bez doriešených technických problémov a podobne. O ničom s toho sa nemôžete rozhodnúť, či Vám to stojí za to... Je dobré robiť kompromisy, v niečom ustúpime, na niečom trváme. Aby bol výsledok čo najlepší za prijateľnú cenu... Ako toto dosiahnuť pri katalógovom dome? Viete si ho technicky upraviť sami, aby ste sa našli „zlatú strednú cestu“ ? V synergies architects máte inžinierov, ktorý Vám pomôžu, poradia a následne projekt urobia tak, aby Vám to vyhovovalo...

-        Vstupná investícia verzus prevádzkové náklady
V dnešnej dobe sú energie drahé a trend je, že prevádzkové náklady pre bývanie sa budú už len zdražovať. Viete sa pri stavbe domu rozhodnúť, ako dobre ho zatepliť a kde, aby ste dosiahli kompromis medzi vstupnou investíciou a cenou za vykurovanie? Dá sa to zrátať? Dá! Pri každom projekte Vám dávame výpočet, koľko budete potrebovať energie na vykurovanie a odhad, aká bude cena. Urobíme viacero alternatív zateplení a môžete sa sami rozhodnúť, koľko chcete do domu investovať a koľko chcete mesačne platiť. Sami! Je to vaša voľba na základe objektívnych parametrov...

-       Obývaná plocha a plocha obalu budovy 
Mnoho katalógových domov majú nevhodný tvar, komplikovaný, veľa odskokov, rohov, ustúpení, presahov a pod. Býva to preto, aby sa odlíšili, zaujali... Ale toto výrazne zhoršuje pomer užívanej plochy a plochy fasády a strechy, cez ktorú uniká teplo. Potom platíte za vykurovanie viac, ako je potrebné, pre danú úžitkovú plochu. Je to výhodné?

-        Realizácia stavby
Realizácia každého metra štvorcového v dome Vás stojí približne 1000€. Bežne sa nám stáva, že v dome nie je dobre využitých aj 5 až 15m2 tým, že sú tam hluché miesta, že izba alebo spálňa má veľkú plochu, ktorá nie je využitá, že je tam veľká alebo dlhá chodba a podobne. Pozor ale na to, že Vás to stojí peniaze. Veľa krát sme zákazníkom pomohli dom zmenšiť len úpravou dispozície o 5-10m2. Ušetrili sme im 5 až 10 tisíc Eur. Oplatilo sa to?

Nemôžete rozhodnúť o kvalite, o cene, o tepelnom štandarde ani o ekonomickej výhodnosti...

Stojí Vám to za tie ušetrené peniaze? A sú to vlastne ušetrené peniaze?

My tvrdíme že nie. Dali sme Vám k tomu 24 dôvodov!

Zoznam článkov